
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.25 hp, 12,000 RPM, 3/16 Inch (5 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, 6 Inch (152 mm) Dia. Non-Vacuum Dynorbital-Spirit Random Orbital Sander
- Item Code: 59025
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Includes low profile, premium urethane weight-mated sanding pad. Optional vacuum conversion kits are available to easily convert non-vacuum tool to self-generated vacuum tool or central vacuum tool. Grey lever identifies 3/16" (5 mm) dia. orbit, used for general sanding.
Drop-In Motor available (sold separately) to reduce costly down-time associated with routine maintenance. More Power - True 12,000 RPM air motor. Floating rotor utilizes five blades, producing more usable power (.25 hp/186 W). High-strength, composite rotor has better lubricating qualities, allowing blades to last longer. Less air (14 SCFM/396 LPM) is used more efficiently to maintain maximum power.
Features
Back To Top- Comfort Platform provides additional hand and wrist support, further enhancing operator comfort. Also offers increased protection against cold air exhaust. (NOTE: Comfort Platform is removable.) Order 59330 Comfort Platform (U.S. Patent No. D610,428) separately, to install on existing tools!
- Throttle lever recesses into housing grip when depressed, eliminating pressure-point on operator's palm. Dynorbital-Spirit lever is made from composite material to insulate against cold air. Lever is color-coded to designate tool orbit. Easy maintenance and vacuum conversion. Muffler elements are easily changed for convenient maintenance. Low Sound Levels. Muffling system reduces exhaust sound levels.
- Speed Control allows thumb-control regulating of tool speed. Lighter air-motor assembly, ideal for vertical and overhead sanding applications. Precision one-piece motor shaft and counterbalance. High-quality Double Row Pad Bearing, protected by unique V-Seal, improves bearing life and ensures reduced vibration. Perfectly-balanced, weight-mated sanding pad with one-piece hub design. Dynabrade premium urethane pads offer smoother operating performance and minimal vibration.
Tech Specs
Back To Top| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |
|---|---|
| Length Inch (mm) | 7" (178) |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 6" (152) |
| Tool Spindle Thread | 5/16"-24 Female |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| hp (W) | 0.25 (186) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear |
| Free Speed RPM | 12,000 |
| Height Inch (mm) | 3-1/2" (89) |