
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/64 in. (0.1406) HSS TiN Finish Tip 135 Deg. Split Point Screw Machine Drill
- Item Code: 5966963
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
A022 stub drills are very versatile and are suitable for a wide variety of hand held and machine applications. They are manufactured from premium High Speed Steel and can be used for drilling a number of different materials including steels, stainless steels and aluminium. With a titanium nitride coating, you get better performance when drilling harder materials and a longer tool life. The specially designed 135 degree split point is a great aid to self-centering when drilling by hand ? so no more wandering all over the surface of the workpiece ? and you also get a more accurate hole with a better quality of finish. *Note: split point and TiN coated tip not available below 2mm.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright/TiN |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Metric Size | 3.57 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Brand | Dormer |
| Fractional Diameter | 9/64" |
| Overall Length Metric | 50 mm |
| Decimal Size | 0.1406" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 1.9685" |