
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/64 in. x 38 mm HSS Bright/TiN Finish RH 118 Deg. Split Point Jobber Length Drill
- Item Code: 5967192
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Suitable for both hand held and machine drilling, the A002 drill from Dormer Pramet has a specially designed 118 degree split point which helps to self-center the drill when drilling by hand, so no wandering over the surface of the workpiece, and you also get a more accurate sized hole with a better finish. The titanium nitride coated tip increases the life of the drill and improves performance when drilling harder materials. Made from premium High Speed steel (HSS), the A002 can be used for drilling many materials including steels, aluminium and stainless steels, with confidence of a good result every time. *Note: 118 degree split point and TiN coated tip not available below 2mm.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Flute Type | Standard Spiral |
| Metric Size | 1.19 mm |
| Overall Length Metric | 38 mm |
| Fractional Size | 3/64" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Inches | 1.4961" |
| Decimal Size | 0.0469" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Dormer |