
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12.00 mm HSS Oxide Finish 118 Deg. Spiral Flute Taper Length Drill
- Item Code: 5967861
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A110 drill from Dormer gives you the extra length you need to drill deeper holes or more reach for those awkward jobs. Suitable for both hand held and machine drilling in a number of applications, the A110 from Dormer Pramet has a steam oxide finish which helps stop work piece material from sticking to the cutting edge of the drill. A conventional 118 degree point provides strength and means the point is easy to regrind, making it a very cost-effective drill. The A110 is suitable for drilling deeper holes in many materials including steels, aluminium and stainless steels, giving you the extra reach you sometimes need. The A110 is a good choice for getting to the bottom of things. *Note: all drills below 1mm are bright.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 205.00 mm |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Decimal | 8.0709" |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Size | 12.00 mm |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Decimal Size | 0.4724" |
| Brand | Dormer |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Flute Type | Standard Spiral |