
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13/64 in. HSS Steam Tempered RH 135 Deg. Point Stub Length Drill
- Item Code: 5967945
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A120 short drill is made from premium High Speed steel and can be used for drilling many material, including steel, stainless steels and aluminium. It comes in a wide range of fractional and metric diameters and has a steam oxide finish to prevent work piece material from sticking to the cutting edge. This in turn means you get a more accurate, cleaner hole. The A120 has a 135 degree split point so you do not need to apply as much pressure when drilling and the drill will not wander over the surface of the material to be drilled. The A120 is a very versatile drill and can be used in many different applications, both hand held and for machine drilling. *Note: all drills below 1.0mm are bright, and all drills up to 2.9mm and over 13.0mm have 118? point.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Metric Size | 5.16 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 2.4409" |
| Overall Length Metric | 62 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Brand | Dormer |
| Decimal Size | 0.2031" |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Fractional Diameter | 13/64" |
| Shank Style | Cylindrical shank |