
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.10 mm HSS Steam Tempered LH 118 Deg. Spiral Point Jobber Length Drill
- Item Code: 5968019
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A101 drill is a left handed drill, designed for use in chucks which rotate anti-clockwise, or double headed chucks - where you can fit a right handed drill in one end and a left handed drill in the other end. Suitable for both hand held and machine drilling in a number of applications, the A101 from Dormer Pramet has a steam oxide finish which helps stop work piece material from sticking to the cutting edge of the drill. A conventional 118 degree point provides strength and means the point is easy to regrind, making it a very cost-effective drill. The A101 is suitable for drilling many materials including steels, aluminium and stainless steels, with confidence of a good result every time. The A101 is a sister drill to the A100, with the A100 right handed and the A101 left handed.*Note: all drills below 1mm are bright.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 36 mm |
|---|---|
| Point Angle | 118 Deg. |
| Cutting Direction | Left |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| Coating/Finish | Bright |
| Metric Size | 1.10 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Inches | 1.4173" |
| Brand | Dormer |
| Decimal Size | 0.0433" |