
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.80 mm HSS Steam Tempered RH 135 Deg. Split Point Spiral Flute Jobber Length Drill
- Item Code: 5968341
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A108 drill from Dormer Pramet is sold in both fractional and metric diameters. It is particularly suited for drilling stainless steels but can be used in many different machine and hand held applications. It has a 135 degree split point which helps to self-center the drill and reduces the amount of force needed to drill the hole, whilst the steam oxide finish helps stop work piece material from sticking to the cutting edge of the drill. The patented silver ring on the Dormer A108 drill on the larger sizes gives you confidence this is a genuine Dormer drill and also makes it very easy to find and read the drill size. Another great Dormer branded drill. *Note: split point tip not available below 1.6mm.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Tech Specs
Back To Top| Flute Type | Quick Spiral |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Inches | 2.4016" |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Dormer |
| Metric Size | 2.80 mm |
| Overall Length Metric | 61 mm |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.1102" |
| Point Angle | 135 Deg. |