
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12.00 mm HSS Bright Finish 90 Deg. RH Spotting Drill
- Item Code: 5968644
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A122 is a metric spotting drill so you would use it to start a hole in the material to be drilled to ensure the start point is accurate. You may also use it to provide a countersink start to the hole by choosing a larger diameter than the hole you need and just drilling down to the countersink depth with this drill and completing the hole with a smaller diameter drill. The A122 drill comes with either a 90 degree or 120 degree point angle, giving you two options of countersink. Manufactured from High Speed steel, the A122 is suitable for drilling in many materials including steel, stainless steels and aluminium. The drill comes with a steam oxide finish to stop workpiece material from sticking to the cutting edge of the drill, giving you a better hole finish and more accurate diameter.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Decimal Size | 0.4724" |
| Point Angle | 90 Deg. |
| Overall Length Metric | 102 mm |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 4.0157" |
| Material | High Speed Steel |
| Coating/Finish | Bright |
| Flute Style | Standard Spiral |
| Metric Size | 12.00 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |