
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18.00 mm Cobalt TiAIN Finish 130 Deg. RH Spiral Flute ADX Point Jobber Drill
- Item Code: 5970137
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
A member of Dormer?s ADX range of high performance drills, the A553 drill with oil feed is capable of producing high quality, accurate holes (to H9 tolerance), even at high speeds and feeds. The A553 has a 130 degree thinned point which helps stop the tool from skipping over the surface of the workpiece when you start the hole and also means you don?t need to apply as much force to get the drill to cut the material. The titanium nitride coating extends the life of the drill and also gives better performance when drilling harder materials. The A553 has a specially shaped cutting edge which helps break up the chips from the workpiece so they are removed from the hole more quickly and you can drill at faster speeds and feeds. The A553 metric drills are made from premium High Speed steels which means you can use them to drill a wide range of material including stainless steels, steels and aluminium.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 190 mm |
|---|---|
| Overall Length Inches | 7.4803" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Flute Type | Quick Spiral |
| Brand | Dormer |
| Decimal Size | 0.7087" |
| Point Angle | 130 Deg. |
| Material | Cobalt |
| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HA |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Size | 18.00 mm |