
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M8 x 169 mm HSS Steam Tempered RH 118 Deg. Point Subland Long Length Drill
- Item Code: 5970252
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Subland drill with 90? included step angle, straight shank and a drilling-pilot diameter of 8.40mm with a length of 19.00mm, a large diameter of 15.00mm and an overall length of 169mm, according to DIN 8374 standard to produce a close fit through hole and conical seat for M8 countersunk-head screws, HSS and steam tempered finish for machining free machining, plain carbon and alloy steel and grey cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 169 mm |
|---|---|
| Overall Length Decimal | 6.6535" |
| Cutting Direction | Right |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Metric Diameter | 8.40 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Brand | Dormer |
| Decimal Diameter | 0.3307" |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Style | Cylindrical shank |