
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M10 x 191 mm HSS Steam Tempered RH 118 Deg. Point Subland Long Length Drill
- Item Code: 5970272
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Subland drill with 180? included step angle, straight shank and a drilling-pilot diameter of 11.00mm with a length of 23.00mm, a large diameter of 18.00mm and an overall length of 191mm, according to DIN 8376 standard to produce a medium fit through hole and flat bottom seat for M10 socket-head cap screws, HSS and steam tempered finish for machining free machining, plain carbon and alloy steel and grey cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 191 mm |
|---|---|
| Overall Length Decimal | 7.5197" |
| Brand | Dormer |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.4331" |
| Material | High Speed Steel |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Metric Diameter | 11.00 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Point Angle | 118 Deg. |