
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M5 x 133 mm HSS Steam Tempered RH 118 Deg. Point Subland Long Length Drill
- Item Code: 5970287
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Subland drill with 180? included step angle, straight shank and a drilling-pilot diameter of 5.50mm with a length of 13.00mm, a large diameter of 10.00mm and an overall length of 133mm, according to DIN 8376 standard to produce a medium fit through hole and flat bottom seat for M5 socket-head cap screws, HSS and steam tempered finish for machining free machining, plain carbon and alloy steel and grey cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 133 mm |
|---|---|
| Brand | Dormer |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Decimal Diameter | 0.2165" |
| Metric Diameter | 5.50 mm |
| Overall Length Decimal | 5.2362" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Type | Standard Spiral |