
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M6 x 142 mm HSS Steam Tempered RH 118 Deg. Point Subland Long Length Drill
- Item Code: 5970291
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Subland drill with 180? included step angle, straight shank and a drilling-pilot diameter of 6.60mm with a length of 15.00mm, a large diameter of 11.00mm and an overall length of 142mm, according to DIN 8376 standard to produce a medium fit through hole and flat bottom seat for M6 socket-head cap screws, HSS and steam tempered finish for machining free machining, plain carbon and alloy steel and grey cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Decimal | 5.5906" |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Diameter | 0.2598" |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Dormer |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Metric Diameter | 6.60 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Metric | 142 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |