
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M8 x 169 mm HSS Steam Tempered RH 118 Deg. Point Subland Long Length Drill
- Item Code: 5970296
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Subland drill with 180? included step angle, straight shank and a drilling-pilot diameter of 9.00mm with a length of 19.00mm, a large diameter of 15.00mm and an overall length of 169mm, according to DIN 8376 standard to produce a medium fit through hole and flat bottom seat for M8 socket-head cap screws, HSS and steam tempered finish for machining free machining, plain carbon and alloy steel and grey cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Shank Style | Cylindrical shank |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Metric Diameter | 9.00 mm |
| Overall Length Decimal | 6.6535" |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 169 mm |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.3543" |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Point Angle | 118 Deg. |