
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M4 x 84 mm HSS Steam Tempered RH 118 Deg. Step Drill
- Item Code: 5970344
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Step drill with 90? included step angle, straight shank and a drilling-pilot diameter of 4.50mm with a length of 11.00mm, a large diameter of 9.00mm and an overall length of 84mm, according to DORMER standard to produce a medium fit through hole and conical seat for M4 countersunk-head screws, HSS and steam tempered finish for machining free machining, plain carbon and alloy steel, ferritic and martensitic stainless steel and grey cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Material | High Speed Steel |
|---|---|
| Point Angle | 118 Deg. |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Decimal Diameter | 0.1772" |
| Diameter | 4.50 mm |
| Overall Length Metric | 84 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 3.3071 |
| Brand | Dormer |
| Shank Style | Cylindrical shank |