
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9.40 mm HSS Gold TiN Finish 130 Deg. ADX Point Jobber Length Drill
- Item Code: 5970432
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Dormer?s A510 drill is available in a range of fractional and metric diameters. The drills have a 130 degree thinned point which aids self-centering and reduces the force needed when drilling a hole. The drills have a titanium nitride coating which increases the life of the drill and improves performance when drilling harder materials. The specially designed convex cutting edges on the A510 help break chips more easily so cut material is removed more quickly and you can increase cutting speeds and feeds, with a corresponding reduction in machining times. Made from premium High speed material, the A510 can be used for drilling many materials including steels, aluminium and stainless steels. The A510 is a high performance drill and is able to produce accurate, high quality holes (h9 tolerance), even when operating at high speeds and feeds.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Point Angle | 130 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.3701" |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 9.40 mm |
| Overall Length Metric | 125 mm |
| Coating/Finish | TiN |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 4.9213" |