
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
31/64 in. HSS TiN Finish 130 Deg. ADX Point Screw Machine Drill
- Item Code: 5970458
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A520 short drill is part of Dormer?s ADX range of drills and is designed for high performance drilling. It has a 130 degree thinned point which both helps with self-centering, so the hole is exactly where you want it, and also means less force is needed to drive the drill through the workpiece material. The titanium nitride coating gives you a better tool life and also improves performance when drilling harder materials. The drill has specially shaped cutting edges which break the workpiece material into smaller chips which are more easily removed from the hole. This, in turn, means you can use higher speeds and feeds to drill the hole ? increasing your productivity. Available in a wide range of both metric and fractional sizes, the A520 is manufactured from premium High Speed steel and can be used for drilling many materials including steels, stainless steels and aluminium. The A520 high performance drill is capable of producing good quality and accurate holes (to H9 hole tolerance) even at high speeds and feeds.
Tech Specs
Back To Top| Point Angle | 130 Deg. |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.4844" |
| Coating/Finish | TiN |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Fractional Diameter | 31/64" |
| Metric Size | 12.30 mm |
| Overall Length Inches | 4.0157" |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 102 mm |