
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 in. Cobalt (HSS-E) Bright Finish RH 130 Deg. Quick Spiral Flute Jobber Drill
- Item Code: 5970655
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A900 from Dormer is one of our PFX range of drills. These drill have a special parabolic flute design which means you can drill deep holes in a single pass ? no more need for ?pecking?. The 130 degree point angle helps to self-center the drill and also means less force is needed to penetrate the workpiece material. The A900 comes with a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edge and is made from High Speed cobalt so can be used for drilling a number of materials including stainless steels, aluminium and other steels. Available in a large range of fractional and metric diameters, the A900 PFX drill is a high performance tool and is capable of producing high quality and accurate holes (H10 hole tolerance) even at high speeds and feeds.
Tech Specs
Back To Top| Metric Size | 6.35 mm |
|---|---|
| Decimal Size | 0.2500" |
| Fractional Size | 1/4" |
| Cutting Direction | Right |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Inches | 4.0157" |
| Material | Cobalt |
| Overall Length Metric | 102 mm |
| Point Angle | 130 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Dormer |
| Flute Type | Quick Spiral |