
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.10 mm Cobalt (HSS-E) Bronze Finish RH 135 Deg. Split ADX Point Jobber Drill
- Item Code: 5971031
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Recommended for use in difficult materials and applications, the A777 drill from Dormer has a 135 degree split point which helps to self-center the drill and reduces the amount of force needed to drill the hole, whilst the bronze oxide finish helps stop work piece material from sticking to the cutting edge of the drill. The A777 is made from premium high speed cobalt material which means it can be used for drilling hard materials, including tool steels. Producing more accurate sized holes with a better finish, the A777 drill really is a great performer. *Note: 4 Facet Point up to 1.4mm.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Metric Size | 3.10 mm |
| Coating/Finish | Bronze |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Material | Cobalt |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Dormer |
| Decimal Size | 0.1220" |
| Overall Length Inches | 2.5591" |
| Overall Length Metric | 65 mm |