
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.65 mm Cobalt Bright Finish RH 118 Deg. Micro Drill
- Item Code: 5971154
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Dormer?s A720 is a metric micro drill, supplied in very small diameters ranging from 0.15 mm to 1.40 mm. To make tool holding easier, all drills have either a 1.00 mm or 1.50 mm shank diameter. The drills all have a 118 degree 4-facet point which is a great aid to self-centering and reduces the amount of force needed to drill a hole. The drills have a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edge and are made from High Speed cobalt so are also suitable for drilling abrasive materials.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.0256" |
|---|---|
| Brand | Dormer |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Metric Diameter | 0.65 mm |
| Overall Length Metric | 25 mm |
| Coating/Finish | Bright |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Material | Cobalt |
| Overall Length Inches | 0.9843" |