
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11.00 Cobalt (HSS-E) Bright Finish 130 Deg. Extra Length Drill
- Item Code: 5972601
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Recommended for drilling very deep holes or for applications where extra reach is necessary, the A976 extra long series metric drills are part of Dormer?s PFX range, with a specially designed parabolic flute which removes the need to drill deep holes in a series of short steps, stopping each time to withdraw the drill from the hole and remove the swarf. With PFX drills you can drill even extra deep holes in a single pass, saving you time each time you drill a hole. The drills are made from premium High Speed cobalt so they are suitable for drilling a large selection of materials including stainless steels, aluminium and steels, whilst the bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edge of the tool, giving you a more accurate hole diameter with a cleaner finish. The 130 degree point means less force is needed to drill the hole and it also stops the point from skidding over the surface of the workpiece.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Decimal | 11.0236" |
|---|---|
| Brand | Dormer |
| Metric Diameter | 11.00 mm |
| Overall Length Metric | 280 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.4331" |
| Coating/Finish | Bright |
| Material | Cobalt |
| Point Angle | 130 Deg. |