
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6.00 HSS Bright Finish 130 Deg. Extra Length Drill
- Item Code: 5973148
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A977 extra long series PFX drill comes in metric diameters from 1.50 mm to 14.00 mm. The PFX series of drills have a specially designed parabolic flutes which eliminates the need to drill deep holes in short steps (pecking), so even extra deep holes can be drilled in a single pass. The drills have a bright finish which helps stop workpiece material from sticking to the cutting edge. Made from premium High Speed Cobalt, the drills can be used to drill a number of materials including steels, stainless steels and aluminium. The A977 has a 130 degree point which helps with self-centering and also means less force is needed to drill the hole. The A977 drills are recommended for drilling very deep holes and in applications where extra reach is needed.
Tech Specs
Back To Top| Material | Cobalt |
|---|---|
| Overall Length Metric | 260 mm |
| Point Angle | 130 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Dormer |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.2362" |
| Overall Length Decimal | 10.2362" |
| Metric Diameter | 6.00 mm |