
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.50 HSS Bright Finish 130 Deg. Extra Length Drill
- Item Code: 5973254
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A978 extra long series drills come in a range of metric diameters from 3.00 mm to 10.00 mm. Part of Dormer?s PFX range of drills, the A978 drills have a specially designed parabolic flute which means you can even drill extra deep holes in a single pass. These extra long series drills are recommended for drilling extra deep holes and for applications where a very long reach is needed. They are made from premium High Speed cobalt and are suitable for drilling a wide range of materials including steels, aluminium and stainless steels, whilst the bright finish ensures workpiece material does not stick to the cutting edge, so giving you a cleaner, more accurate hole. The 130 degree point means the drill will not skid over the surface of the workpiece and also less force is needed to drill a hole.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Metric Diameter | 8.50 mm |
| Overall Length Decimal | 15.3543" |
| Brand | Dormer |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.3346" |
| Overall Length Metric | 390 mm |
| Material | Cobalt |
| Point Angle | 130 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |