
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10 mm x 4.2 mm HSS Bright RH M5 Screw Size Straight Shank Counterbore
- Item Code: 5973310
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Counterbore with 3-flutes, diameter 10.00mm with an overall length of 80mm and a flute length of 18mm and 8mm straight shank, according to DIN 373 standard to produce a counterbore with the aid of a non-drilling pilot with a diameter of 4.20mm for a pre-hole tapping diameter M5, HSS with standard bright finish for machining free machining and plain carbon steel, wrought and copper or copper alloys
Tech Specs
Back To Top| Metric Cutting Diameter | 10 mm |
|---|---|
| Brand | Dormer |
| Coating/Finish | Bright |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 80 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Inches | 3.1496" |
| Decimal Cutting Diameter | 0.3937" |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 3 |