
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10 mm x1.5 6 mm Coarse Cobalt (HSS-E) Steam Oxide Finish 3 Flute RH Semi-Bottoming Chamfer Spiral Flute Tap
- Item Code: 5973816
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral flute tap with chamfer form C with a 2-3xP semi-bottoming lead, for ISO-Metric thread M12 with 1.75 mm pitch and 6H class of fit, dimensions according to ANSI standard with 0.3670" shank and 0.2750" square drive, powder metallurgical HSS-E with steam tempered surface finish and 45? helix angle for 2.5xD blind hole threading in general purpose applications
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 3 |
|---|---|
| Overall Length Fractional | 3-3/8" |
| Overall Length Metric | 85.73 mm |
| Coating/Finish | Steam Tempered |
| Cutting Direction | Right |
| Helix Angle | 45 Deg. |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Overall Length Inches | 3.375" |
| Brand | Dormer |