
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 mm x 1.75 mm Coarse Cobalt (HSS-E) Steam Oxide Finish 3 Flute RH Semi-Bottoming Chamfer Spiral Flute Tap
- Item Code: 5973820
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral flute tap with chamfer form C with a 2-3xP semi-bottoming lead, for ISO-Metric thread M14 with 2.00 mm pitch and 6H class of fit, dimensions according to ANSI standard with 0.4290" shank and 0.3220" square drive, powder metallurgical HSS-E with steam tempered surface finish and 45? helix angle for 2.5xD blind hole threading in general purpose applications
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Steam Tempered |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Metric | 91.28 mm |
| Helix Angle | 45 Deg. |
| Overall Length Inches | 3.5938" |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Fractional | 3-19/32" |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |