
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-14 UNF Cobalt (HSS-E) Gold Finish H3 3 Flute 3B Plug Chamfer Spiral Point Tap
- Item Code: 5973962
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral point tap with chamfer form B with a 3.5-5xP plug lead, for Unified National Fine thread UNF 1" with 14 TPI and 3B class of fit with H4 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.8000" shank and 0.6000" square drive, powder metallurgical HSS-E with bright finish for 2.5xD through hole threading in free machining and plain carbon steel and wrought or cast aluminium and copper or copper alloys
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Inches | 5.125" |
| Overall Length Fractional | 5-1/8" |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Metric | 130.18 mm |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |