
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10-24 UNC Cobalt (HSS-E) Steam Oxide RH 3 Flute Semi-Bottoming 45 Deg. Spiral Flute Tap
- Item Code: 5974023
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral flute tap with chamfer form C with a 2-3xP semi-bottoming lead, for Unified National Coarse thread UNC 10 with 24 TPI and 3B class of fit with H3 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.1940" shank and 0.1520" square drive, powder metallurgical HSS-E with steam tempered surface finish and 45? helix angle for 2.5xD blind hole threading in general purpose applications
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Helix Angle | 45 Deg. |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Fractional | 2-3/8" |
| Overall Length Inches | 2.375" |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Coating/Finish | Steam Tempered |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 60.33 mm |