
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#10-24 UNC Cobalt (HSS-E) Gold Finish H2 2 Flute 2B Plug Chamfer Spiral Point Tap
- Item Code: 5974031
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral point tap with chamfer form B with a 3.5-5xP plug lead, for Unified National Coarse thread UNC 10 with 24 TPI and 3B class of fit with H3 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.1940" shank and 0.1520" square drive, powder metallurgical HSS-E with bright finish for 2.5xD through hole threading in free machining and plain carbon steel and wrought or cast aluminium and copper or copper alloys
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Overall Length Metric | 60.33 mm |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inches | 2.375" |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Fractional | 2-3/8" |