
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10-32 UNF HSS Bright Finish RH 2B/3B Semi-Bottoming Chamfer Straight Flute Hand Tap
- Item Code: 5974239
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Straight flute hand tap NO3 with a 2-3xP semi-bottoming lead, for Unified National Fine thread UNF 10 with 32 TPI and 2B class of fit with H3 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.1940" shank and 0.1520" square drive, HSS with bright finish for 1.5xD through or blind hole threading in free machining and plain carbon steel and copper or copper alloys
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Material | HSS |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Fractional | 2-3/8" |
| Overall Length Inches | 2.375" |
| Brand | Dormer |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length Metric | 60.33 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |