
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16-14 UNC HSS Bright Finish RH 2B/3B Plug Chamfer Straight Flute Hand Tap
- Item Code: 5974300
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Straight flute hand tap NO2 with a 4-6xP plug lead, for Unified National Coarse thread UNC 7/16" with 14 TPI and 3B class of fit with H3 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.3230" shank and 0.2420" square drive, HSS with bright finish for 1.5xD through or blind hole threading in free machining and plain carbon steel and copper or copper alloys
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Overall Length Fractional | 3-5/32" |
| Overall Length Metric | 80.17 mm |
| Overall Length Inches | 3.1563" |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 4 |