
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14 mm x 2.00 mm Coarse Cobalt (HSS-E) Bronze Finish 3 Flute RH Plug Chamfer Spiral Flute Tap
- Item Code: 5974434
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral point tap with chamfer form B with a 3.5-5xP plug lead, for ISO-Metric thread M14 with 2.00 mm pitch and 6H class of fit, dimensions according to ANSI standard with 0.4290" shank and 0.3220" square drive, powder metallurgical HSS-E with bright finish for 2.5xD through hole threading in free machining and plain carbon steel and wrought or cast aluminium and copper or copper alloys
Tech Specs
Back To Top| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 3.5938" |
| Overall Length Fractional | 3-19/32" |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Metric | 91.28 mm |