
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4-28 UNF Cobalt (HSS-E) Steam Oxide Finish H3 3 Flute 3B Plug Chamfer Spiral Point Tap
- Item Code: 5974589
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral point tap with chamfer form B with a 3.5-5xP plug lead, for Unified National Fine thread UNF 1/4" with 28 TPI and 3B class of fit with H3 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.2550" shank and 0.1910" square drive, powder metallurgical HSS-E with steam tempered surface finish for 2.5xD through hole threading in general purpose applications
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Number of Flutes | 3 |
| Brand | Dormer |
| Coating/Finish | Steam Tempered |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Overall Length Metric | 63.5 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Overall Length Fractional | 2-1/2" |
| Overall Length Inches | 2.5" |