
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/4-12 UNF HSS Bright Finish RH 2B/3B Plug Chamfer Straight Flute Hand Tap
- Item Code: 5974595
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Straight flute hand tap NO1 with a 6-8xP taper lead, for Unified National Fine thread UNF 1.1/4" with 12 TPI and 3B class of fit with H4 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 1.0210" shank and 0.7650" square drive, HSS with bright finish for 1.5xD through or blind hole threading in free machining and plain carbon steel and copper or copper alloys
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 6 |
| Overall Length Fractional | 5-3/4" |
| Coating/Finish | Bright |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 146.05 mm |
| Overall Length Inches | 5.75" |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |