
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12-28 UNF Cobalt (HSS-E) Steam Oxide Finish H3 3 Flute 3B Plug Chamfer Spiral Point Tap
- Item Code: 5974596
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral point tap with chamfer form B with a 3.5-5xP plug lead, for Unified National Fine thread UNF 12 with 28 TPI and 3B class of fit with H3 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.2200" shank and 0.1650" square drive, powder metallurgical HSS-E with steam tempered surface finish for 2.5xD through hole threading in general purpose applications
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Overall Length Fractional | 2-3/8" |
| Overall Length Inches | 2.375" |
| Number of Flutes | 2 |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Coating/Finish | Steam Tempered |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 60.33 mm |