
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/8-14 UNF Cobalt (HSS-E) Steam Oxide Finish H3 3 Flute 3B Plug Chamfer Spiral Point Tap
- Item Code: 5974643
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral point tap with chamfer form B with a 3.5-5xP plug lead, for Unified National Fine thread UNF 7/8" with 14 TPI and 3B class of fit with H4 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.6970" shank and 0.5230" square drive, powder metallurgical HSS-E with steam tempered surface finish for 2.5xD through hole threading in general purpose applications
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Steam Tempered |
|---|---|
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Overall Length Inches | 4.6875" |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Metric | 119.06 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Overall Length Fractional | 4-11/16" |
| Brand | Dormer |