
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-14 UNF Cobalt (HSS-E) Gold Finish RH 3 Flute Semi-Bottoming 45 Deg. Spiral Flute Tap
- Item Code: 5974658
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral flute tap with chamfer form C with a 2-3xP semi-bottoming lead, for Unified National Fine thread UNF 1" with 14 TPI and 3B class of fit with H4 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.8000" shank and 0.6000" square drive, powder metallurgical HSS-E with bright finish and 45? helix angle for 2.5xD blind hole threading in free machining and plain carbon steel and wrought or cast aluminium
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Fractional | 5-1/8" |
| Helix Angle | 45 Deg. |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Metric | 130.18 mm |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 5.125" |