
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16-24 UNF Cobalt (HSS-E) Gold Finish RH 3 Flute Semi-Bottoming 45 Deg. Spiral Flute Tap
- Item Code: 5974682
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Spiral flute tap with chamfer form C with a 2-3xP semi-bottoming lead, for Unified National Fine thread UNF 5/16" with 24 TPI and 3B class of fit with H3 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.3180" shank and 0.2380" square drive, powder metallurgical HSS-E with bright finish and 45? helix angle for 2.5xD blind hole threading in free machining and plain carbon steel and wrought or cast aluminium
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Overall Length Fractional | 2-23/32" |
| Overall Length Metric | 69.06 mm |
| Material | HSS Cobalt Powdered Metal |
| Coating/Finish | Bright |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Cutting Direction | Right |
| Helix Angle | 45 Deg. |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Inches | 2.7188" |