
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/8-7 3 Piece UNC HSS Bright Finish RH 2B/3B 4 Flute Tap Set
- Item Code: 5974878
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Straight flute hand tap NO1 with a 6-8xP taper lead, for Unified National Coarse thread UNC 1.1/8" with 7 TPI and 3B class of fit with H4 pitch diameter limits, dimensions according to ANSI standard with 0.8950" shank and 0.6710" square drive, HSS with bright finish for 1.5xD through or blind hole threading in free machining and plain carbon steel and copper or copper alloys
Tech Specs
Back To Top| Material | HSS |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Metric | 138.11 mm |
| Overall Length Inches | 5.4375" |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Overall Length Fractional | 5-7/16" |
| Number of Flutes | 4 |
| Brand | Dormer |