
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2-13 in. UNC 2 in. OD HSS Bright RH Adjustable Round Split Threading Die
- Item Code: 5977981
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Adjustable circular split die, for Unified National Coarse thread UNC 1/2" with 13 TPI, to reduce the torque when cutting by hand split dies can be adjusted in small increments up to a maximum of approximately 0.006", dimensions according to BS 1127:1950 standard with 2" outside diameter and 5/8" thickness, HSS with bright finish for threading in free machining and plain carbon steel, ferritic stainless steel and gray, malleable, ductile and compacted graphite cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Metric | 15.88 mm |
| Outside Diameter Inch | 2" |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Fractional | 5/8" |
| Overall Length Inches | 0.625" |
| Thread Size Inch | 1/2"-13 |
| Cutting Direction | Right |