
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#10-24 UNC 13/16 in. OD HSS Bright RH Adjustable Round Split Threading Die
- Item Code: 5978007
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Adjustable circular split die, for Unified National Coarse thread UNC 10 with 24 TPI, to reduce the torque when cutting by hand split dies can be adjusted in small increments up to a maximum of approximately 0.006", dimensions according to BS 1127:1950 standard with 13/16" outside diameter and 1/4" thickness, HSS with bright finish for threading in free machining and plain carbon steel, ferritic stainless steel and gray, malleable, ductile and compacted graphite cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Outside Diameter Inch | 13/16" |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Fractional | 1/4" |
| Overall Length Metric | 6.35 mm |
| Overall Length Inches | 0.25" |
| Coating/Finish | Bright |
| Thread Size Inch | #10-24 |