
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4-10 in. UNC 1-1/2 in. ODHSS Bright RH Adjustable Round Split Threading Die
- Item Code: 5978013
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Adjustable circular split die, for Unified National Coarse thread UNC 3/4" with 10 TPI, to reduce the torque when cutting by hand split dies can be adjusted in small increments up to a maximum of approximately 0.006", dimensions according to BS 1127:1950 standard with 1.1/2" outside diameter and 1/2" thickness, HSS with bright finish for threading in free machining and plain carbon steel, ferritic stainless steel and gray, malleable, ductile and compacted graphite cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Outside Diameter Inch | 1-1/2" |
| Overall Length Metric | 12.7 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Fractional | 1/2" |
| Overall Length Inches | 0.5" |
| Thread Size Inch | 3/4"-10 |