
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-11.5 in. UNF HSS Bright Finish NPT 2 Flute 27 Deg. Combination Drill and Tap
- Item Code: 5978386
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Combination drill-tap with a 27? spiral flute, for National Pipe Taper thread NPT 1" with 11.5 TPI and Normal class of fit, dimensions according to ANSI standard with 1.1250" shank and 1.1250" square drive, HSS with bright finish and 27? helix angle for 1.5xD through or blind hole threading in free machining steel
Tech Specs
Back To Top| Helix Angle | 27 Deg. |
|---|---|
| Overall Length Fractional | 5-3/8" |
| Material | HSS |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 136.53 mm |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Shank Style | Cylindrical shank with Square |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inches | 5.375" |