
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#1- 12 UNF 2 in. OD HSS Bright RH Adjustable Round Split Threading Die
- Item Code: 5978768
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Adjustable circular split die, for Unified National Fine thread UNF 1" with 12 TPI, to reduce the torque when cutting by hand split dies can be adjusted in small increments up to a maximum of approximately 0.006", dimensions according to BS 1127:1950 standard with 2" outside diameter and 5/8" thickness, HSS with bright finish for threading in free machining and plain carbon steel, ferritic stainless steel and gray, malleable, ductile and compacted graphite cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inches | 0.625" |
|---|---|
| Thread Size Inch | #1-12 |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 15.88 mm |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Fractional | 5/8" |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Outside Diameter Inch | 2" |