
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#10- 32 UNF 13/16 in. OD HSS Bright RH Adjustable Round Split Threading Die
- Item Code: 5978772
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Adjustable circular split die, for Unified National Fine thread UNF 10 with 32 TPI, to reduce the torque when cutting by hand split dies can be adjusted in small increments up to a maximum of approximately 0.006", dimensions according to BS 1127:1950 standard with 1" outside diameter and 3/8" thickness, HSS with bright finish for threading in free machining and plain carbon steel, ferritic stainless steel and gray, malleable, ductile and compacted graphite cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Outside Diameter Inch | 13/16" |
| Overall Length Inches | 0.375" |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 9.53 mm |
| Thread Size Inch | #10-32 |
| Overall Length Fractional | 3/8" |
| Coating/Finish | Bright |
| Material | High Speed Steel |