
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16-14 in. UNC 1-5/16 in. OD HSS Bright RH Adjustable Round Split Threading Die
- Item Code: 5978787
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Adjustable circular split die, for Unified National Coarse thread UNC 7/16" with 14 TPI, to reduce the torque when cutting by hand split dies can be adjusted in small increments up to a maximum of approximately 0.006", dimensions according to BS 1127:1950 standard with 1.5/16" outside diameter and 7/16" thickness, HSS with bright finish for threading in free machining and plain carbon steel, ferritic stainless steel and gray, malleable, ductile and compacted graphite cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 11.11 mm |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Outside Diameter Inch | 1-5/16" |
| Overall Length Fractional | 7/16" |
| Overall Length Inches | 0.4375" |
| Thread Size Inch | 7/16"-14 |