
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M4 x 0.70 13/16 in. OD HSS Bright Finish RH Adjustable Round Threading Die
- Item Code: 5978788
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Adjustable circular split die, for ISO-Metric thread M4 with 0.70 mm pitch, to reduce the torque when cutting by hand split dies can be adjusted in small increments up to a maximum of approximately 0.15mm, dimensions according to BS 1127:1950 standard with 13/16" outside diameter and 1/4" thickness, HSS with bright finish for threading in free machining and plain carbon steel, ferritic stainless steel and gray, malleable, ductile and compacted graphite cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Thread Size Metric | M4 x 0.70 |
| Overall Length Inches | 0.25" |
| Coating/Finish | Bright |
| Outside Diameter Inch | 13/16" |
| Overall Length Fractional | 1/4" |
| Overall Length Metric | 6.35 mm |
| Brand | Dormer |
| Material | High Speed Steel |