
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12.00 mm HSS Bright Finish RH 120 Deg. Short Spotting Drill
- Item Code: 5979600
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Dormer?s R122 spotting drills have a 120 degree point which helps with self-centering and reduces the push force needed to drill into the application material. The PRECSISON TWIST DRILL engineered point angle provides an accurate guide to help with centering of follow-up drilling of the hole, whilst the bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool to make sure you get clean and accurate results. R122 drills are manufactured from premium carbide for drilling a wide range of materials including steels, aluminium and stainless steels and come in a large selection of sizes to suit most drilling applications, making them a very versatile choice.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.4724" |
|---|---|
| Flute Style | Standard Spiral |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Size | 12.00 mm |
| Overall Length Inches | 4.0157" |
| Overall Length Metric | 102 mm |
| Brand | Dormer |
| Point Angle | 120 Deg. |