
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.00 mm HSS Bright Finish RH 120 Deg. Short Spotting Drill
- Item Code: 5979755
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Dormer?s R122 spotting drills have a 120 degree point which helps with self-centering and reduces the push force needed to drill into the application material. The PRECSISON TWIST DRILL engineered point angle provides an accurate guide to help with centering of follow-up drilling of the hole, whilst the bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool to make sure you get clean and accurate results. R122 drills are manufactured from premium carbide for drilling a wide range of materials including steels, aluminium and stainless steels and come in a large selection of sizes to suit most drilling applications, making them a very versatile choice.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Metric Size | 8.00 mm |
| Flute Style | Standard Spiral |
| Overall Length Inches | 3.1102" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Dormer |
| Point Angle | 120 Deg. |
| Decimal Size | 0.3150" |
| Overall Length Metric | 79 mm |
| Coating/Finish | Bright |
| Material | Solid Carbide |