
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12.00 mm HSS Bright Finish RH 90Deg. Short Spotting Drill
- Item Code: 5979821
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Part of Dormer?s range of solid carbide drills, R123 spotting drills have a PRECSISON TWIST DRILL 90 degree point angle for accurate chamfering to accommodate standard screws, and also reduces the amount of force needed to machine the workpiece and helps to self-center the drill. The bright finish assures a clean result by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool. R123 spotting drills are very versatile, being available in a wide range of sizes to suit most needs, and manufactured from premium carbide so they are suitable for drilling many different materials, including stainless steels, steels and aluminium.
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Metric Size | 12.00 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.4724" |
| Point Angle | 90 Deg. |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Metric | 102 mm |
| Flute Style | Standard Spiral |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 4.0157" |